بلاگ

چگونه یک اعتیاد را ترک کنیم

ترک اعتیاد چگونه است؟اعتیاد شما چیست؟ این که آیا با اعتیاد به الکل ، دخانیات ، مواد مخدر ، دروغگویی یا قمار دست و پنجه نرم می کنید ، اعتراف کنید که مشکل دارید . همیشه اولین قدم برای غلبه بر آن است و کار ساده ای نیست. اکنون زمان آن رسیده است که برنامه ای را برای ترک کار ، کمک بخواهید و خود را برای موانعی که مطمئناً با آنها روبرو هستید آماده کنید. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه این عادت را لگد بزنید و زندگی را دوباره به کمال بگذرانید ، به خواندن ادامه دهید.

اگر شما یا شخصی که دوستش دارید از اعتیاد رنج می برد و به برخی از مشاوره ها نیاز دارید توصیه می کنیم مطلب زیر را بخوانید.

1)تصمیم به ترک

A)اثرات مضر اعتیاد خود را یادداشت کنید. شاید احساس خوبی نباشد که تمام راههایی که اعتیاد به شما آسیب می رساند را تأیید کنید ، اما دیدن لیست روی کاغذ به شما کمک می کند تا در اسرع وقت تصمیم بگیرید که ترک کنید. یک قلم و یک کاغذ و طوفان مغزی را از لیست بگیرید که شامل تمام اثرات منفی شما از زمان شروع اعتیاد است.
به همین دلیل در وهله اول معتاد شدید. از خود بپرسید که چه چیزی مانع از ترک اعتیاد برای شما می شود.
به این فکر کنید که اعتیاد شما چطور بر سلامت جسمی شما تأثیر گذاشته است. آیا در نتیجه اعتیاد خود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ، بیماری های قلبی یا بیماری دیگری هستید؟ شاید اعتیاد در حال حاضر جسمی قابل توجهی داشته باشد.
مواردی را که به لحاظ روحی به شما آسیب رسانده است ، لیست کنید. آیا از اعتیاد خود خجالت می کشید؟ در بسیاری از موارد اعتیاد منجر به شرم و خجالت و همچنین افسردگی ، اضطراب و سایر مشکلات روحی و عاطفی می شود.
اعتیاد شما چه تاثیری در روابط شما با افراد دیگر داشته است؟ آیا این امر باعث می شود تا از گذراندن وقت با افرادی که دوستشان دارید یا داشتن وقت کافی برای دنبال کردن روابط جدید جلوگیری می کند؟
برخی از اعتیادها عوارض مالی زیادی را به دنبال دارد. مقدار پولی را که باید برای تغذیه اعتیاد خود صرف کنید ، هر روز ، هفته و ماه ذکر کنید. مشخص کنید که آیا اعتیاد شما روی شغل شما تأثیر گذاشته است یا خیر.
چه ناراحتی های روزانه در اثر اعتیاد شما ایجاد می شود؟ به عنوان مثال ، اگر سیگاری هستید ، ممکن است از هر زمان که نیاز به سیگار داشته باشید ، مجبور به ترک دفتر خود شوید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

B)لیستی از تغییرات مثبت مورد نظر در زندگی خود تهیه کنید. حالا که همه تأثیرات منفی اعتیاد خود را به تفصیل شرح داده اید ، به این فکر کنید که پس از شروع عادت ، زندگی شما چقدر بهبود خواهد یافت. تصویری از زندگی پس از اعتیاد خود ایجاد کنید. چگونه می خواهید آن را نگاه کنید؟
شاید شما احساس آزادی را در طی سالها نداشته باشید.
شما وقت بیشتری برای هزینه کردن در افراد ، سرگرمی ها و لذت های دیگر خواهید داشت.
شما می توانید دوباره پس انداز کنید.
شما می دانید برای سالم ماندن همه تلاش خود را انجام می دهید. بهبودهای جسمی فوری را احساس خواهید کرد.
دوباره احساس غرور و اعتماد به نفس خواهید کرد.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

C)تعهد ترک خود را یادداشت کنید. داشتن لیستی از دلایل محکم برای ترک به شما کمک می کند تا در درازمدت به برنامه خود بپیوندید. دلایل ترک ترک باید برای شما مهمتر از ادامه رفتار اعتیاد آور باشد. این موانع روحی دشوار است ، اما اولین قدم لازم برای ترک هرگونه اعتیاد است. هیچ کس نمی تواند شما را ترک کند بلکه خودتان باشید. [2] دلایل واقعی و محکم را برای متوقف کردن این عادت بنویسید. فقط شما می دانید که آنها چه هستند. در اینجا چند نمونه هستند:
تصمیم بگیرید که ترک می کنید زیرا می خواهید انرژی لازم را برای زندگی دوباره به کمال داشته باشید.
تصمیم بگیرید که از این کار انصراف می دهید زیرا برای پشتیبانی از عادت خود پول ندارید.
تصمیم بگیرید که ترک می کنید زیرا می خواهید همسرتان بهتر شریک زندگی باشید.
تصمیم بگیرید که ترک می کنید زیرا تصمیم دارید روزی با نوه های خود ملاقات کنید.

2)تهیه یک برنامه

A)برای ترک کردن ، تاریخ تعیین کنید. آن را برای فردا تعیین نکنید ، مگر اینکه کاملاً مطمئن باشید ترک اعتیاد برای شما مؤثر خواهد بود. از الان بیش از یک ماه آنرا تعیین نکنید ، زیرا ممکن است تا آن زمان عزم خود را از دست بدهید. طی دو هفته آینده به دنبال تاریخ باشید. این به شما زمان کافی برای آمادگی ذهنی و جسمی می دهد.
برای انتخاب انگیزه در انتخاب تاریخی که برای شما معنادار است ، در نظر بگیرید. روز تولد ، روز پدر ، روز فارغ التحصیلی دختر و غیره
روز را در تقویم خود علامت گذاری کنید و آن را برای افراد نزدیک به خود اعلام کنید. آن را بسازید تا هنگام رسیدن روز ، به احتمال زیاد عقب نشینی نکنید. به خود تعهد جدی ببخشید كه می خواهید تا آن تاریخ كنار بگذارید.
از هرگونه کمک پزشکی یا جسمی که ممکن است لازم باشد استفاده کنید. اگر به طور نادرست متوقف شود ، برخی اعتیادها می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

B)به دنبال پشتیبانی شخصی و حرفه ای باشید. شاید اکنون به نظر نرسد ، اما برای غلبه بر اعتیاد به تمام حمایتی که می توانید در طول سفر داشته باشید نیاز دارید. از آنجا که بسیاری از افراد با اعتیاد می جنگند ، بسیاری از مؤسسات شگفت انگیز مثل کمپ ترک اعتیاد رهپویان بیداری وجود دارند که به عنوان سیستم های پشتیبانی به کار می روند و به شما کمک می کنند با انگیزه بمانید ، نکاتی را برای موفقیت ارائه دهید و شما را ترغیب می کنیم در صورت شروع غلط دوباره تلاش کنید. در صورت امکان ، به دنبال یافتن یک پزشک یا یک متخصص بهداشت روان در منطقه خود باشید زیرا آنها می توانند به شما در ایجاد بهترین برنامه درمانی (مانند مراقبت های بستری یا سرپایی یا ادامه درمان) و شبکه پشتیبانی از نیازهای خود کمک کنند.
گروه های حمایتی بصورت حضوری و آنلاین را برای کمک به افراد با نوع خاصی از اعتیاد که در حال مبارزه هستید ، طراحی کنید. بسیاری از منابع رایگان هستند.
با یک پزشک ماهر برای کمک به افراد از طریق اعتیاد ، قرار ملاقات بگذارید. کسی را پیدا کنید که با او راحت باشید ، بنابراین در ماه های آینده می توانید به او اعتماد کنید. شناختی رفتاری درمانی (CBT) ، رفتار درمانی ، مصاحبه انگیزشی ، تکنیک های گشتالت و آموزش مهارت های زندگی از جمله تکنیک هایی هستند که برای کسانی که به دنبال غلبه بر اعتیاد هستند موفق بوده اند. یک روش درمانی تضمین می کند که شما از حریم شخصی برخوردار خواهید بود و این درمان بر اساس نیازها و اهداف خاص شما خواهد بود.
از نزدیکترین عزیزان و دوستان خود پشتیبانی بخواهید. به آنها بگویید که چقدر این برای شما معنی دارد. اگر به یک ماده اعتیاد دارید ، از آنها بخواهید که در حضور شما از آن استفاده نکنند.

C)محرک های خود را مشخص کنید. همه افراد مجموعه خاصی از محرک ها دارند که باعث می شود آنها به طور خودکار بخواهند عادت های خود را افراط کنند. به عنوان مثال ، اگر با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کنید ، ممکن است حضور در یک رستوران خاص را بدون احساس نیاز به نوشیدن مشکلی داشته باشید. اگر به قمار معتاد باشید ، عبور از کازینو در خانه به محل کار ممکن است باعث شود شما مجبور شوید جلوی آن را بگیرید. دانستن محرک های شما به شما کمک می کند تا هنگام پایان زمان ، با آنها روبرو شوید.
استرس اغلب محرک انواع اعتیادها است.
برخی از موقعیت ها ، مانند احزاب و یا اجتماعات اجتماعی دیگر ، ممکن است محرک عمل کنند.
افراد خاصی می توانند محرک باشند.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

D)عادت اعتیاد آور خود را به طور کاهشی شروع کنید. به جای ترک بلافاصله ، با کاهش استفاده خود شروع کنید. برای اکثر افراد ، این کار ترک اعتیاد را آسانتر می کند. کمتر به افراط بپردازید ، و به تدریج به عنوان روز خود برای کنار گذاشتن رویکردهای خوب ، به کاهش آن ادامه دهید.

E)محیط خود را آماده کنید. یادآوری اعتیاد خود را از خانه ، ماشین و محل کار خود حذف کنید. از همه اشیایی که همراه با عادت است ، و همچنین سایر مواردی که شما را به یاد این عادت می اندازد خلاص شوید.
در نظر بگیرید که اشیاء را با مواردی جایگزین کنید که به شما در احساس مثبت و آرامش می دهد. یخچال و فریزر خود را با مواد غذایی سالم پر کنید. با چند کتاب خوب یا DVD خوب رفتار کنید (مشروط بر اینکه آنها حاوی محتوایی نباشند که می تواند به عنوان یک محرک عمل کند). شمع ها و سایر موارد زیبایی شناسی را در اطراف خانه قرار دهید.
ممکن است بخواهید مجدداً اتاق خواب خود را تغییر دهید ، مبلمان را دوباره مرتب کنید ، یا فقط چند بالش پرتاب جدید خریداری کنید. تغییر محیط شما این حس را به شما می دهد که یک شروع تازه داشته باشید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

3)عزم جدی برای ترک اعتیاد و شروع آن

A)رفتار اعتیاد آور را طبق برنامه ریزی متوقف کنید. وقتی روز بزرگ فرا رسید ، قول خود را به خودتان بدهید و ترک اعتیاد را جدی بگیرید. آن روزهای اول سخت خواهد بود. خود را مشغول نگه دارید و مثبت بمانید. شما در حال رسیدن به زندگی عاری از اعتیاد هستید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

B)وقت خود را پر کنید. اگر به حواس پرتی نیاز دارید ، سعی کنید ورزش کنید ، سرگرمی جدید ، آشپزی یا پیاده روی با دوستان خود انجام دهید. پیوستن به یک باشگاه جدید ، تیم ورزشی یا گروه دیگری از گروه ها به شما کمک می کند تا دوستان جدیدی پیدا کنید و فصل جدیدی از زندگی خود را شروع کنید که در آن اعتیاد بخشی از آن نیست. فعل و انفعالات اجتماعی مثبت می تواند باعث آزادسازی سلولهای عصبی شیمیایی شود که بدون نیاز به دارو باعث ایجاد احساس خوشبختی و رضایت می شوند.
ورزش مواد شیمیایی اندورفین را مانند آنهایی که در اعتیاد آزاد می شوند ، منتشر می کند ، به همین دلیل است که گاهی اوقات اصطلاح بالایی را می شنوید. ورزش می تواند پنجره های بیشتری را برای سلامتی جدید و بهبود یافته باز کند و با دادن چیز دیگری برای احساس خوب می تواند ضربات خروج را کاهش دهد.


C) در مسیر ترک اعتیاد از محرک های خود دوری کنید. از مردم ، مکانها و چیزهایی که باعث می شود شما بخواهید به عادت های قدیمی خود برگردید ، دوری کنید. ممکن است نیاز داشته باشید روزی کاملاً جدید بسازید تا زمانی که لبه کمی از بین برود.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

D)به منطق ها تسلیم نشوید. درد جسمی و روحی ترک اعتیاد واقعی است ، و به احتمال زیاد شما به خودتان می گویید که خوب است دوباره این عادت را قبول کنید. به صدایی گوش ندهید که به شما بگوید در صورت احساس سخت شروع به کار کنید و از خودتان دست نکشید. در پایان هر درد کمی ارزشش را دارد.
عقلانیت های رایج شامل این عقیده است که “این یک کشور آزاد است” یا “همه ما باید مدتی بمیریم”. مقاومت در برابر این نگرش شکست طلبانه.
به لیست دلایل خودداری مجدد بروید تا به خاطر بیاورید که چرا این کار را انجام داده اید. به این فکر کنید که چرا ترک مهمتر از معتاد ماندن است.

E)اجازه ندهید که شروع ترک اعتیاد شما پایان سفر شما باشد. هر کس گاه به گاه می لغزد. این بدان معنا نیست که باید با قوت تمام عیار به عادت های اعتیاد آور خود بازگردید. اگر لغزش دارید ، بیش از آنچه اتفاق افتاده است عقب بروید و تعیین کنید که اگر این اتفاق دوباره رخ دهد ، چه تغییراتی می توانید ایجاد کنید. سپس به پاهای خود برگردید و دوباره شروع کنید.
عودها قدم به جلو در روند هستند و نباید آنها را به عنوان شکست قلمداد کنید. زمان لازم است تا عادات جدید به طور کامل وارد شوند. یک برنامه را به جای تسلیم نگه دارید.
اجازه ندهید که گناه و شرم در صورت لغزش به دست بیاید. شما بهترین تلاش خود را می کنید ، و تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که ادامه دهید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

F)دستاورد ترک اعتیاد خود را جشن بگیرید. هر چقدر هم که اهداف شما را برآورده کنید ، برای خودتان خوب انجام دهید. لگد زدن به اعتیاد کار فوق العاده سختی است و شما مستحق پاداش هستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *