بلاگ

کوکائین و اعتیاد به آن

کوکائین

کوکائین یک ماده پودری سفید است که با سیستم عصبی مرکزی بدن واکنش نشان می دهد و انرژی و سرخوشی ایجاد می کند. این غالباً اسنیف می شود ، اما می تواند دود شود (که به عنوان “آزاد کردن” نیز شناخته می شود) یا در آب حل شود و تزریق شود. کوکایین همچنین به کک یا پودر گفته می شود.

اگرچه امروزه بیشتر مردم می دانند که کوکائین اعتیاد آور است ، اما هزاران نفر هنوز به سمت آن کشیده می شوند. 1800 آمریکایی هر روز برای اولین بار با کوکایین را آزمایش می کنند. اکنون برای ترک اعتیاد به کوکائین کمک بگیرید.

اثرات مصرف کوکائین

هرگونه مصرف کوکائین به دلیل سوء مصرف مواد غیرقانونی محسوب می شود. کوکایین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که با تحریک مقادیر زیاد دوپامین ، یک ماده شیمیایی مغز که با لذت و پاداش همراه است ، بر مغز تأثیر می گذارد. با گذشت زمان ، کوکایین بر روی هر قسمت از بدن که دارای اثرات شدید در طولانی مدت است ، منفی می کند. از جمله اثرات دائمی می تواند باعث ایجاد ژنتیک در سلول های مغزی ، سلول های عصبی و پروتئین ها شود.

سایر اثرات استفاده از کوکایین عبارتند از:

  • حرف زدن زیاد
  • هیجان
  • هوشیاری
  • اضطراب بیش از حد

نحوه استفاده افراد از کوکائین باعث تغییر در قدرت و مدت اثرات نیز می شود. اثرات هیجانی آن کوتاه مدت است و تقریباً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. استعمال دخانیات یا تزریق کوکایین شدیدتر است اما برای مدت زمانی کوتاهتر و در حدود 5 تا 10 دقیقه ادامه دارد. بیشتر کاربران کوکایین به منظور حفظ اثرات مطلوب ، مرتباً دوز بالا مصرف می کنند.

سوء مصرف کوکایین به ویژه خطرناک است زیرا ادامه استفاده باعث ایجاد فشار در قلب می شود. شایع ترین علت مرگ در مصرف کنندگان مکرر کوکائین سکته مغزی یا ایست قلبی است. اگر شما یا شخصی که می شناسید سوء استفاده از کوکایین دارد ، همین حالا با تماس به کمپ ترک اعتیاد رهپویان بیداری کمک بگیرید.

اعتیاد به کوکائین

کوکائین یک داروی بسیار اعتیاد آور است ، اما تشخیص اعتیاد به آن دشوار است. ولع مصرف کوکایین و نادیده گرفتن عواقب ناشی از آن علائم اعتیاد است.

اعتیاد روانی اغلب دشوارترین بخش برای غلبه بر آن است ، اگرچه علائم جسمی غیرقابل انکار و اعتیاد نیز وجود دارد. کسی که به طور مکرر از کوکائین استفاده می کند ، وابستگی به آن ایجاد می کند ، به این معنی که برای احساس طبیعی نیاز به داشتن آن دارند. پس از ایجاد وابستگی ، تحمل ایجاد می شود و هنگام قطع مصرف علائم ترک ظاهر می شود.

هنگامی که کسی به کوکایین اعتیاد پیدا کرد ، متوقف کردن آن بسیار سخت است. دلیل آن این است که کوکائین به طور غیر طبیعی سطح دوپامین را در مغز افزایش می دهد و در نهایت دوباره برنامه ریزی سیستم پاداش مغز را انجام می دهد.

اگرچه برخی از افراد قادر به ترک خود هستند ، اما بسیاری از آنها به درمان یا توانبخشی احتیاج دارند.

کوکائین و سایر مواد مخدر

بسیاری از افرادی که با کوکائین آزمایش می کنند ، معمولاً در محیط هایی که از مواد دیگر استفاده می شوند ، این کار را انجام می دهند. به همین دلیل ، بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد به کوکایین ممکن است وابسته به مواد دیگری مانند الکل یا ماری جوانا باشند. این امر به عنوان استفاده از مواد مخدر شناخته شده است و به ویژه خطرناک است ، زیرا خطر مصرف بیش از حد کشنده را افزایش می دهد.

کوکائین و الکل غالباً در کنار هم مورد استفاده قرار می گیرند ، تا جایی که الکل می تواند محرک بهبودی کاربران کوکایین باشد. به همین دلیل ، پرهیز از تمام داروها در دوران بهبودی بسیار مهم است. استفاده از هروئین و کوکایین در کنار هم مسلماً خطرناک ترین ترکیبات دارویی شامل کوکایین است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *